Рання історія Сирійської соціал-націоналістичної партії (1932 – 1949).

Існування ССНП завдячує Саадеху (Saadeh), який є фактично батьком партії. У 1930, він повернувся з Бразилії (до речі, цей факт може вказувати на те, що на сівтогляд Саадеху могла вплинути ідеологія Бразильської інтегралістської партії, що ідеологічно близько стояла до НФП) до Сирії і ініціював рух національного відродження. Саадех був налаштований не дозволяти політичним і особистим амбіціям підірвати серйозність національного відродження. Перш за все він ознайомився із політичними, інтелектуальними і соціальними, умовами Сирії. Він прийшов до висновку, що у Сирії дуже тяжка ситуація перш за все із-за порушення традиціоналістичності, духовності та залежності від колонізаторів. Тому він пішов на створення нової політичної форми, якій була б властива національна активність. Він вирішив, що стержень національного руху вимагає ядро юного, енергійного, і виховані індивідууми, які очолили б приріст національного організованого руху.

Енергія, якою була наповнена нова партія призвела до великих успіхів до Другої Світової, але у той же час довелося працювати над виправленням грубих помилок, що виникали через стрімкий розвиток та поспіх.

Було багато причин щоби надати партії підпільного типу. Як стверджувалось у документах ССНП: “ССНП (SSNP) – не політична партія в звичайному сенсі, і немає жодних безпосередніх задоволень для учасників, соціальної особистої користі, престиж або виборчі вигоди. Місія Партії полягала у радикальному соціальному перетворенні Сирійської нації.” Іншими словами будувалася партія-армія.

Таке гігантське завдання вимагало активності і войовничості в партійних членах, це було до цих пір незвичайно для нації, де сучасні політичні установи і націоналістичні зусилля були малоуспішними. До того ж, довга історія підлабузництва до іноземців та інтелектуального і економічного занепаду залишила населення без жодної дійсної однорідної ідентичності і жодної віри. Щоб боротися з бушуючими соціальними бідами і готувати войовничу організацію, здібну до просування боротьби за відродження Сирійської нації, потірбно було виробити чітку ідеологію для майбутнього сирійського ренесансу. Також малося на увазі особисті перетворення кожного члена партії. Чимось це схоже було на творення людини Ідеї ти Чину в ідеології українського націоналізму.

ССНП фактично протиставлялася тодішньому державнмоу режиму у Сирії та проти будь-якого розділення Нації за класами чи регіонами або ще якимось чином. Це наштовхувало на збройну боротьбу… Також особливістю ідеології сирійських соціал-націоналістів було те, що на відмінну від інших політичних сил Сирії вони виступали проти феодальних пережитків та змагали за світську державу, хоч і на традиціоналістичних засадах.

У той час у Сирії ще зберігався французький мандат і чиновники від Франції могли заарештувати чи піти на знищення будь-якої сили, що йшла проти її влади, що є впринципі природньо виходячи із французьких національних інтересів. У таких умовах сирійські соціал-націоналісти фактично зіштовхувались із внутрішніми та зовнішніми ворогами.

У зв’язку із поступовим ослабленням Франції у цьому регіоні, Турецька Республіка претендувала на деякі землі Сирії. Саадех запропонував офіційній владі зареєструвати всю ССНП як частину сирійської армії щоб зберегти цілісність держави, що характеризує ССНП як ту політичну силу, що не ставить свої інтереси вище національних.

ССНП шукала також і зовнішньодержавних союзників і тому перш за все вона налагодила певні зв’язки із італійськими та німецькими партійними структурами (у джерелах не згадується конкретно всі ці “партійні структури”, але напевно малося на увазі саме НФП і НСДАП).

ССНП стало також на антисіоністичні позиції, що особливо пов’язано із заселенням півдня Сирії юдеями.

У початку 40-их років ССНП пережила кризу, особилво ідеологічну, коли почали проникати певні ідеї анархізму, але партія із цими негараздами справилася.

З часом ССНП змогла зростити свою воєнізовану міць. Перша Соціальна Націоналістична революція була оголошена на 4 липня 1949. Члени SSNP запустили організацію повстання і заняття урядових застав в селах і рівнинах Лівану. Саадех проводив повстання з Дамаску і він вступив в переговори з недавно встановленим військовим режимом Хусейна Заєма, щоб гарантувати, що уряд Дамаску не зможе втрутитися проти SSNP або перешкоджати його членам придбати проникнути в Ліван. ССНП виступало до створення арабської держави, куди мали увійти також Палистина і Кіпр, Ірак, Кувейт, що вказує на зростання великодержавної складової сирійського соціал-націоналізму. Хусейн Заєм насправді хотів зрадити Саадех, про що той дізнався і вберігся від арешту.

Зі смертю Саадеху ССНП ослабла, але все ж таки втрималася і продовжлила свою діяльність. Партія існує і досі.

Ідеологія Сирійської соціал-націоналістичної партії.

Ідеологія і доктрина Сирійського Соціального Націоналізму краще всього наближається до постанов центрального документа ССНП (SSNP) – Сирійської срціал-націоналістичної партії і розробку їх значень. Цей головний документ, що написаний Саадехом напротязі одного дня у в’язниці, і пізніше розвивався через подальші видання. Остаточно був сформований 1947 року.

Вісім основних принципів SSNP втілюють доктрину Сирійського націоналізму:

Перший Основний Принцип: Сирія є, тому що сирійці – повноцінна нація.

Другий Основний Принцип: Сирійська ідея – повноцінна національна ідея, яка цілком незалежна від будь-якої іншої ідеї.

Третій Основний Принцип: Сирійська ідея – ідея Сирійської нації і Сирійської батьківщини.

Четвертий Основний Принцип: Сирійська нація – продукт етнічної єдності Сирійських людей, які розвивалися у спільній історії.

П’ятий Основний Принцип: Сирійська батьківщина є. Це географічне оточення, в якому Сирійська нація еволюціонувала. Вона має чіткі урочища і тягнеться з діапазону Тавроса в північному заході і горах Загрос в північному сході до суецького каналу і Червоного Моря на півдні і включає півострів і безодню Акаба Сінай, і від Сирійського моря на заході, у тому числі острів Кіпру, до арки Аравійської пустелі і Персидської безодні на сході. (Цей регіон також відомий як Сирійський Родючий Півмісяць).

Шостий Основний Принцип: Сирійська нація – монолітне суспільство.

Сьомий Основний Принцип: Сирійський Соціальний Націоналістичний рух отримує своє натхнення від талантів Сирійської нації і його культурної політичної національної історії.

Восьмий Основний Принцип: Сирійський інтерес замінює кожен інший інтерес.

Також існують додаткові принципи сирійського соціал-націоналізму:

Перший Принцип Реформи: Відділення релігії і держави.

Другий Принцип Реформи: Заборона духівництва від втручання в політичні і судові питання.

Третій Принцип Реформи: Боротьба проти сект.

Четвертий Принцип Реформи: Відміна феодалізму, організація народного господарства на підставі виробництва і захисту прав праці і інтересів нації і держави.

П’ятий Принцип Реформи: Утворення сильних озброєних сил, які будуть ефективні у захисті долі країни і нації.

Також варто сказати, що сирійський соціал-націоналізм дистанціює себе від націонал-соціалізму, хоч визнає, що націонал-соціалізм має в основі націоналізм. Сирійський соціал-націоналізм є більш консервативним, традиціоналістичним, не визнає відвертих соціалістичних доктрин, соціал-націоналізм є елітарний та не визнає егалітарні вкраплення соціалізму та є доволі індивідуалістичним. Расова доктрина практично відсутня, оскільки расової небезпеки Сирія не має на даний час, хоч у той же час ССНП підкреслює також і етнічну основу сирійської нації та співчуває іншим арабським націоналістам. ССНП змагає до світської держави і тому не зациклюється на “ісламських союзах” і має традицію тримати зв’язки із європейськими націоналістичними силами. До речі, партійне вітання ССНП схоже до римського вітання.

Пояснення прапору руху:

Червоний “циклон” символізує силу и динамізм. Протиставлення червоного і чорного кольору вказує на боротьбу здорового проти реакційної епохи. Чотири сторони вказує на 4 базові цінності свободи, обов’язку, дисципліни і влади. Іншим поясненням “циклона” є символ єдності християн та мусульман як комбінація хреста і півмісяця.

Європа зацікавлена у постанні Національних Держав на Близькому Сході замість різко ворожих ісламських, хоч це і не перекреслить міжнаціональне суперництво, але воно буде відбуватися саме у природній площині.

Сергій Лис

Джерела:

1. SSNP Ideology “Ideology As prepared by Dr. Haytham A. Kader”

2. Social Nationalism VS National Socialism: (By Dr. Adel Bshara)

3. Офіційний сайт ССНП: http://www.ssnp.net/

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • VKontakte
  • Google Plus